Tyrinėjanti ir kurianti mokykla

     2017-2019 m. mūsų Skirsnemunės J.Baltrušaičio pagrindinė mokykla kartu su Viešvilės ir Smalininkų Lidijos Meškaitytės pagrindinėmis mokyklomis dalyvauja ES finansuojamame projekte „Tyrinėjanti ir kurianti mokykla“. Šio projekto tikslas siekti geresnių akademinių rezultatų gamtos mokslų srityje per įdomias, tyrinėjančias veiklas, kurių metu mokiniai atliks užduotis stovyklose, universitetų laboratorijose, netradicinėse pamokose. Projekte dalyvauja 7-os klasės mokiniai ir mokytojos: Audronė Jocaitienė, Jūratė Sabaliauskienė, Rasa Vyčienė.
     Birželio 4-8 dienomis buvo organizuota stovykla, kuriai vadovavo Panemunių regioninio parko direktorius Mindaugas Janušonis. Mokiniai dalyvavo orientacinėse varžybose, mokinosi išgyventi gamtoje, stebėjo paukščius, tyrinėjo tvenkinio ekosistemą, atliko daug kitokių veiklų, kurios skatina kūrybiškumą, tyrinėjimą, atsakomybę už gamtos išsaugojimą.
     Birželio 15 d. mokiniai dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose Klaipėdos universitete. „Baltijos ir Šiaurės jūros draugystė“ veiklos metu mokiniai buvo supažindinti su pagrindinėmis fizinėmis Baltijos jūros charakteristikomis, sužinojo, kuo ši jūra yra ypatinga ir kuo skiriasi nuo kitų pasaulio jūrų. Pasitelkus Baltijos – Šiaurės jūros modelį buvo pademonstruotas druskingo Šiaurės jūros vandens įtekėjimas į Baltijos jūrą. Sumažintame modelyje mokiniai turėjo galimybę stebėti, kaip sąveikauja skirtingų savybių vandens masės, buvo supažindinti su pagrindiniais veiksniais, lemiančiais vandens įtekėjimą į jūras bei sužinojo, kuo tai yra svarbu dabartinei Baltijos jūros būklei.
     Užsiėmime „Nematomos - matomos paplūdimio smėlio paslaptys“ mokiniai sužinojo, kas Lietuvos pakrantėje po kojomis formuoja visų taip mėgstamą čaižų, smulkų smėlį, o laboratorijoje sijodami smėlį skirtingo diametro sietais turėjo galimybę paprastu būdu pažinti krantinius procesus.
     Tyrime „Mikrodumbliai, įvairovė ir jų reikšmė vandens ekosistemai“  mokiniai išmoko pasiruošti dumblių preparatą, naudodamiesi mikroskopu, susipažino su pagrindinėmis mikrodumblių grupėmis, kaip juos atskirti ir atpažinti. Taip pat susipažino su praktine dumblių reikšme – kodėl juos reikia stebėti, kokį vaidmenį jie atlieka vandens ekosistemose.
     „Baltijos jūros ir gėlųjų vandenų makrobestuburių įvairovė“  tyrimo tikslas buvo skatinti mokinius giliau pažinti ir saugoti supančią aplinką, išmokyti atpažinti pagrindines vandens bestuburių grupes gamtoje.
     Tyrimo „Gastronominės žuvų kelionės Baltijos dugnu“ metu mokiniai svėrė, matavo skirtingas Baltijos jūros žuvis. Lektorius supažindino su žuvų įvairove Lietuvos priekrantėje, žuvų rūšių įvairove Baltijos jūroje, papasakojo apie tolimas, artimas žuvų klajones ir santalkų vietas, apie maitinimosi ir neršto vietas.
     Baigiantis mokslo metams projekto veiklos buvo aptartos ir įvertintos. Daugumai mokinių patiko užsiėmimai kitose edukacinėse aplinkose, universiteto tyrimų  laboratorijose, netradicinėse pamokose. Ir kitais mokslo metais vaikai su nekantrumu lauks stovyklos, išvykos į Vilniaus gyvybės mokslų centrą ir pamokų kitose edukacinėse erdvėse.